Vůz Pao 10 od SDV ložený vozy Wartburg

Letošní další novinkovou stavebnicí od fy SDV je plošinový vůz Pao řady 10 s nákladem tří kusů vozidel Wartburg  311. Tato stavebnice je limitková, takže kdo zaváhá…nemá.

Stavebnice jsou již tradičně baleny do úhledných krabiček s barevným vyobrazením vozu. A takto vypadají plastové výlisky vozu po vyjmutí ze sáčku, ještě před odstraněním „stromečků“. Taky tři kusy polosestavených aut Wartburg.

Nedílným obsahem stavebnice jsou i detailní drobné díly z leptu a také obtiskový aršík, obsahující dvě různá vozová čísla pro III. epochu v provedení vozu volného oběhu ČSD nebo pronajatého vozu Mototechny – provozovatele ČSD, dále na aršíku nalezneme i obtisky na vozidla – masky chladiče, pokličky, spz a bílé bočnice.

Příprava je tedy více než jasná…odstranit stromečky a nálitky, díly zkontrolovat a začistit, pak se může začít kompletovat.

Stavebnice je doplněna i závažím – železný plát, pro jehož umístění je připraven podvozkový výlisek rámu vozu. Vlepíme tedy toto závaží dovnitř a uzavřeme podlahou, lomenými bočnicemi vozu a nakonec čelníky, do nichž pak vlepíme i nárazníky.

Jelikož základ vozu je komplet, pustíme se do podvozků, výlisek obsahuje vždy dva páry bočnic podvozků, s čtvercovým nebo kulatým středním otvorem. Rozhodl jsem se pro III. epochu vozu, podvozky tehdy převládaly s těmi čtvercovými otvory. Zároveň hned vsadím ložiska do rozsoch. Po slepení podvozků ihned osadím dvojkolí.

Vůz je ještě nutné doplnit detailními dílky z leptu, madla pod nárazníky, tažné háky na čelníky, podpěry na čelníky, stupačky pro posunovače vždy do pravého okraje obou čelníků, boční víka a kotvičky.

Dále na hotový vůz můžeme vyrobit z doplňkového leptíku „patky“ pro usazení nákladu – osobních aut. Stačí opatrně vytvarovat – plíšky jsou opravdu tenké – a potom přilepit na podlahu vozu.

Po sestavení může být vůz nastříkán černou barvou, přelakován lesklým lakem pod obtisky, ty budou rozmístěny vyobrazení na přiloženém návodu.

Potom opět zalakovat lesklým lakem, následně matným. Co se týká Wartburgů, byly rozebrány a každý nastříkán jiným odstínem, u dvou ještě přestříkána střecha vozu bílým odstínem.  Po přelakování  byly rozmístěny obtisky a zalakovány.

Zbývá jen osadit kinematiky se spřáhly a podvozky vybavit dvojkolími a nakonec naložit osobní auta. Vůz je hotov a může do provozu.

Závěrem mohu jen pochválit snahu pracovníků SDV o rozšíření  našeho vozového parku železničních  vozů, prostě se jim to daří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *