Š 706 MTS Agro aneb zemědělská sezóna začíná

Další letošní letní novinkou z produkce ttauta.cz je stavebnice  trambusky  Š 706 MTSP 27 Agro,  což je vozidlo určené pro zemědělce a upravené pro výměnné nástavby.  Ke stavebnici  základního vozidla  vybaveného zvýšenou sklápěcí korbou jsou doplněny výměnné nástavby  – korba na řezanku, fekál  a rozmetadlo hnoje. Tyto nástavby je nutno dokoupit samostatně.

Takže se pustíme do stavby, jako vždy nejdříve odstraním veškeré nálitky z odlévaných dílů, na planžetě leptu je patrný rozdíl od původní sklápěčky MTSP 24…obsahuje navíc díly nazvýšené bočnice a také sestavu pomocné převodovky pro pohon nástaveb. Naopak neobsahuje konstrukci skříněk.

Sestavíme tedy šasi vozidla, rám podvozku, nádrže, vzduchojemy, nápravy, za mě i detailní kabinu, pokud někdo používá  podobně jako já řízení přední nápravy – je opět nutné použít a upravit to pro Tatry.

Dále bude osazen rám leptaným zadním čelem s ochranným rámem a příčnými podpěrami pod korbu.

Ještě odlitek korby doplnit leptanou nástavbou, její jednotlivé díly k sobě pájím,ale lze i slepit vteřiňákem.

Takto máme připravená vozidla pro zvýšenou korbu, i nástavbu pro řezanku, ale vlastně i fekál a rozmetadlo. Co se týká řezankové korby, je tato nástavba celá z leptu, stačí sletovat nebo slepit. Jen ještě připomenu umístění sestaveného pomocného pohonu do rámu.

A volby další sestavované nástavby padla na fekál, kromě odlitku nádrže i  leptík s detailními díly a také obtisk. Ještě bužírka ke znázornění hadice.

Z leptíku jsem si připravil veškeré dílky k osazení  kotle cisterny, na spodku konzol  vyznačit umístění  středících hrotů. Potom vše postupně osadit.

Zbývá nástavba rozmetadla mrvy, ta je rovněž jako odlitek s leptanými díly. Leptané díly opět vytvarovat a připravit k osazení, také hnací hřídele pomocného pohonu zespodu nástavby a rovněž vyznačit rozmístění hrotů na spodku konzol  korby.

Sestavit rozmetací část korby,doplnit přídavná světla a žebřík na korbu.

Auta jsou připravená pro lakování. Barevné schéma vozů nejlépe vyladit podle skutečných aut. Pro své modelové JZD padla volba na modré kabiny, šedé podvozky a světlejší šedé nástavby kromě fekálu, ten bude žlutý.

Později byly barevně doplněny světla, směrovky, hliníkové lišty a z obtisků espézetky a loga JZD 9.května.

Potom jsem se potrápil i figurkami řidičů, vyzkoušel Noch, Preiser, ale díky velikosti nakonecpoužil čínské menší, které ovšem bylo nutno upravit a přidat jim ruce směřující k volantu.

Pak již jen dokompletovat, zasklít kabinky, usadit řidiče, volanty, zavřít střechy…potom ještě hotová auta zašpinit,přeci jen z polí nejezdí  čistá…

A takhle nějak by se mohla „projíždět“ po areálu Agropodniku…ten je nutno ještě dokončit…

Už se pomalu můžeme těšit na další novinky…

5 komentářů u „Š 706 MTS Agro aneb zemědělská sezóna začíná“

 1. Jako vždy pěkná práce Jirko. Jaké měřítko mají figurky prosím tě, koukal jsem po nějakých jiných sedících v našem měřítku a moc jsem nenašel a od Preisera mi někdy nesedí za volantem.

  1. Ahoj Pavle, díky za pochvalu, to fakt potěší. Co se týká figurek, ty sedící vesměs od Auhagenu jsou pro tyto účely velké, takže používám jak jsi sám zmínil Preiser,u nich se bohužel musí většinou přistoupit k zásahu u délky nohou (stejně nebudou vidět), i tak většinou ještě upravuji ruce,a potomtaky využívám obyčejné zakoupené na Aliexpresu, ale rovněž potřebují upravit – většinou dodělávám ruce, jako v tomto případě.

   1. Děkuju, tak nabrousíme skalpel a budou se amputovat ruce,nohy : ) Je fajn,že máš čas na tak hezké tvoření, taky bych potřeboval čas nafouknout,abych stíhal vše i modelaření : )

  2. Používám normálně od Preisera nebarvené, pro naše měřítko, tedy TT,jak jsem psal, trochu upravit většinou potřebují. A nejdřív usadím figurku, pak nasunu a přilepím volant. Na ty volanty letuju drát z počítačových kabelů, takže průměr nějakých 0,4 mm.

 2. Ahoj Jirko, jako obvykle nádhera, ty snad modelaříš 24 hodin denně. Já bojuju s „Papouškem“ a asi to odložím na pár dnů a postavím si něco jiného a pak se vrátím.
  Ale trochu si musím rýpnout. Jako absolvent zemědělské školy, tě musím upozornit, že to není rozmetadlo mrvy, ale rozmetadlo hnoje. Mrva je to, co vykakají zvířátka ve stáji, pak se to odveze na hnojiště, tam to vyzraje a pak se to rozmetá po poli. Je na to jednoduchá poučka:“Pole zásadně hnojíme, ne mrvíme!“. I když nevím jestli i ve vašich končinách je význam slova „mrvit“ stejný jako u nás. To znamená něco kazit. Ale to jsem napsal jen tak pro odlehčení. Modely parádní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *