Zlín – práškovací letadlo „čmelák“

Zhruba před dvěma lety se našem modelářském trhu objevila stavebnice  letadla Zlín 37, které bylo využíváno  především jako práškovací letadlo k ochraně a hnojení rozsáhlých zemědělských ploch. Tato stavebnice je výrobkem fy Kres, která je známa především výrobou detailně zpracovaných modelů motorových vozů a jednotek.

Tímto počinem se nám na naše kolejiště dostává model, kterým bude moci být doplněno nejedno zákoutí se zemědělskou tématikou, příp. i jen pouhá pláň, kde se bude čmelák chystat ke startu, nebo se bude moci vytvořit dioráma podle filmu „Vesničko má středisková“…  Ale zpět ke stavebnici.  Ta je uložena do průhledného sáčku spolu s barevným návodem a aršíkem  obtisků. Díly jsou vylisovány na třech různě barevných stromečcích, tak  že není nutné sestavovaný model  dále barvit.

Sestavit trup letadla s křídly nedá moc práce, díly k sobě perfektně pasují.

Potom je nutné opatrně sestavit motorovou část společně s vrtulí, zde je třeba dávat pozor,aby nedošlo k zalepení hřídelky vrtule,ta by se pak netočila.

Zbývá podvozek a kabina, pak je letadlo již kompletní.  Ještě obtisknout, to už bude problém, protože obtisky ne a ne pořádně přilnout. Ale nakonec  se podařilo.

Na závěr osadit do kabinky figurku pilota, barevně doladit podvozkovou část – tlumiče nad koly,  taky konce vrtule a na kabině natřít sloupky.  A to je vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *