Vůz ř. Od z produkce ESP

Další letošní novinkovou stavebnicí, představenou při příležitosti TT víkendu u ES Pečky, byl vůz ř. Od, jehož skutečná předloha nebyla vybavena brzdami, podobně jako vůz ř. Jde, který jsem již postavil,  bylo nutné rovněž co nejdříve zpracovat,  takže jsem využil  trochy volna  a pustil se do stavby.  Stavebnice je opět zabalena do kartonové krabičky s vyobrazením vozu na víku.

Stavebnice tedy obsahuje odlité polyuretanové díly vozu, leptík s detailními doplňky, stavebnice kinematiky od SDV, spřáhla typu Kuehn, obrazový přehledný návod a aršík obtisků. Tak zbývá doplnit jen dvojkolí z vlastních zásob.

Stačí začistit jednotlivé díly od blanek vzniklých při odlévání  a může se sestavovat. Tentokrát jsem začalsestavováním pojezdu. Před sestavením  byla do rozsoch doplněna ložiska, potom již nic nebránilo slepení pojezdu. Ihned jsem zase usadil dvojkolí, aby se rozsochy nesevřely a vůz později bezproblémově jezdil.

Teď bude na řadě podlaha s bočnicemi, to sestavení je zase rychlé, k podlaze přlepit ty bočnice a také čelníky.

Připravil jsem si ještě doplňky k osazení vrchní části vozu, kromě stupaček z leptu byly z drátku vyrobeny madla pod nárazníky, do středu čelníku vsazeny tažné háky, které zbyly z jiných projektů.  Taky osazeny nárazníky.

Na kolejích už vůz vypadá dobře, byl ještě doplněn oplen s leptaným řetězem, teď už může vůz směřovat přímo do lakovny.

Černě nastříkaný podvozek byl konečně vybaven dvojkolími, připravil jsem i pehácké pružinkové kinematiky, šachty budou vybaveny spřáhly ze stavebnice.

S pomocí přípravku jsem vyladil výšku šachet a zkrátil trny kinematik. Potom jsem podvozek trochu dovážil dvěma kousky důkladně rozklepaného olověného plechu. Vůz jsem dokompletoval, stačilo nasadit důkladně zašpiněnou podlahu s bočnicemi červenohnědé barvy s černým oplenem, pochopitelně doplněny i popisy a patina.

Ještě bylo vyzkoušeno spřažení s dříve stavěným vozem ř. Jde, bude to paráda až pojedou po modelové trati.

A na závěr několik náhledů ze stavebního provozu…

Ještě pohledy z ptačí perspektivy…

1 komentář u „Vůz ř. Od z produkce ESP“

  1. Ahoj Jirko, tieto vozne od ES sú jednoduché stavebnice a celkom dobre sa stavajú. Vylepšenie PEHO uložením kovových dvojkolí a osadenie kinematík Peho je vždy na mieste. Na modeli tohto vozňa je dobre vidieť tvoja výborná technika patinovania. Tá drevená podlaha je úplne autentická. Tieto vozne v páre s dlhými kmeňmi v súprave majú vždy svoje miesto. Gratulujem k peknému vozňu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *