Nakladač DH-113 od p. Marboa

Stavebnici tohoto nakladače p. Marboe představil v r. 2015, kdy ostatně vznikla i zde použitá fotogalerie ze stavby, ovšem článek nebyl z různých důvodů dosud nikde publikován. K předloze lze říci snad jen, že skutečné stroje byly vyráběny od r.1980 v ZTS Dubnica nad Váhom společně s DH-112. Tento byl tzv. „tříkolový“, ikdyž přední náprava je opatřena rovněž dvěma koly.

Stavebnice je balena do průhledné plastové krabičky, obsahuje ještě tištěný návod a aršík s obtisky. Jednotlivé díly je nutné před zahájením stavby šetrným způsobem zbavit nálitků.

Po začištění jsem si připravil podvozkovou základnu, obě nápravy a patky ke kompletaci. Do základny jsem vsadil patky, na nichž jsou důlky a v rámu nálitky tak, aby se mohly tyto díly pohybovat, to jsem odstranil a rám i patky provrtal a zalepil drátky, sice jde o nerozebíratelné spojení, ale patky se pohybují a nevypadnou.

Zkompletoval jsem obě nápravy s koly. Je to vidět při pohledu zespodu.

Obdobným způsobem jako patky na podvozek jsem provedl i kompletaci dílů ramene s bagrovací lžící a krytem strojovny.

Tu jsem potom usadil na základnu nástavby.

Dále byla zpracována kabina strojníka, je odlita jako dutá s dodatečným osazením okenními výplněmi a dveřmi v uzavřené nebo otevřené poloze.

Kabinu jsem usadil na základnu, ovšem dveře jsem upravil tak, aby byly otevíratelné.

Dále je stavebnice opatřena dvěma různými variantami hydrauliky, tj. pístnice k ovládání ramen, buď transportní nebo pracovní poloha. Zvolil jsem vlastní výrobu z kulatinek a trubiček tak, aby byla trochu funkční – tedy pohyblivé.

Takhle nějak by mohl nakladač vypadat, doplnil jsem madla na kabinu z drátku, kličku z leptu, později po nalakování i stěrač a zpětná zrcátka.

A když už jsem stavěl jeden, nebyl problém jich udělat rovnou víc. Hotové nakladače před lakováním. Taky do některých můžeme vložit figurku strojníka.

Nalakované – nabarvené kabinky jsem zasklil okny vyrobenými z nějakého průhledného přebalu. Zalepeno Clearfixem.

Nalakované díly je nyní nutné zkompletovat na celé modely. Byly zároveň doplněny i obtisky, některé jsem ještě dobarvil na větší plochy – tedy výstražné šrafování.

Společné pózování hotových nakladačů, barevné kombinace byly voleny podle fotografií skutečných strojů.

A ještě pár pohledů z prováděných pracovních činností.

A „letecký“ záběr úplně na závěr

 

 

 

3 komentáře u „Nakladač DH-113 od p. Marboa“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *