Digitalizace lokomotivy T478.3/T478.1 Roco H0

Aktualizace: 6.11.2018

Takový souhrnný návod, jak z digitalizovat  a ozvučit lokomotivy T478.3/T478.1  (749/750/751/753/754) od firmy Roco a přitom vytáhnout z dekodéru co nejvíc.

 

 

Základní díly pro výměnu plošného spoje u lokomotiv řady T478.3/T478.1  ve velikosti H0 od firmy Roco.
– základní plošný spoj
– konektor s vodiči pro reproduktor
– powerpack
– sestava světel pro osvětlení kabiny – volitelně
– a popřípadě reproduktor

Opatrně sundáme skříň lokomotivy a následně sundáme i vnitřní díl znázorňující strojovnu.

Orientace nového plošného spoje o proti původnímu. Tuto orientaci je třeba dodržet, neb na spodní straně jsou plošky pro připojení k motoru.

Pokud máte starší verzi plošného spoje Roco, což se pozná dle toho, že drátků na osvětlení je po 8kusech a jsou barevné, tak při výměně plošného spoje přijdou připájet drátky úplně stejně jako u původní desky. Navíc tam přibude jen powerpack, pokud ho tam budete chtít připojit, červený drát je plus, černý mínus. Reproduktor a osvětlení kabin jsou připojeny přes konektory.

Pro novější verzi plošného spoje Roco, cca od r. 2016, kde je drátku jen 7 na každou stranu osvětlení a jsou všechny černé, je třeba při pájení na novou desku přehodit 5 a 7 drátek, 6.pozice je neobsazená. Je třeba si pohlídat pozici každého drátku, což bude o něco těžší, neb mají stejnou barvu 🙂

Takže opatrně odpájíme drátky na jedné straně. Občas to bude prskat, holt čínský „cín“ není to, na co jsem byli zvyklí z Kovohutí Příbram 🙂
V motoru je vložena plastová černá vložka zabraňující prohnutí plošného spoje, překontrolujte před vložením nové desky že je tato vložka správně usazena.
Zde je opět vidět orientace umístění nové desky. Ty plošky musí dosednout na pružinky zajišťují přívod proudu do motoru.

Opatrně připájíme drátky k desce. Je třeba dodržet správné rozmístění drátků.

Následně připájíme i druhou stranu

Detail připájené centrální desky.

Můžeme nasadit dekoder a případně osvětlení do kabin a otestovat, zda-li vše funguje. Samozřejmě mimo zvuku 🙂

Pokud je vše OK, tak připájíme powerpack. Pozor na barvy vodičů!! Jinak hrozí exploze kondenzátorů.Nasadíme vnitřní díl znázorňující strojovnu a umístíme do něj powerpack. Je vhodné ho přilepit oboustraně lepící páskou.

Pak připájíme konektor 2pin k reproduktoru.

Následně nasadíme reproduktor, drátky vyvedeme zářezy a opatrně zasuneme do připraveného konektoru. A můžeme testovat i se zvukem.

Nyní se vrhneme na osvětlení kabin. Připravíme si skříň lokomotivy.

Šroubováčkem vyloupneme spodní díl kabin.

Pro připevnění používám oboustranně lepící pásku. Na vlastní osvětlení pokud možnou tenkou, tak aby světlo zůstalo co nejvýše, naopak pro propojovací destičku používám tlustší pásku, které dokáže se vyrovnat s prohnutou střechou.
POZOR: vlasové lakované vodiče mají průměr pouze 0,15mm a hrozně rády se přetrhnou. Takže mějte připravenou páječku, ať to máte čím opravovat 😉

Takto to přijde celé přilepit. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti, abychom neurvali lakované vodiče. ty jsou ještě přilepeny páskou ke střeše.

Pokud se vám to podaří, tak by to mělo vypadat jako na fotografii.

Pak už nezbývá sesadit skříň lokomotivy a pojezd.
Výsledek může vypadat takto:

4 komentáře u „Digitalizace lokomotivy T478.3/T478.1 Roco H0“

  1. Dobrý den, také bych měl zájem o koupi této desky, ale nevím kde ji mám shánět. Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *